Floating to najprzyjemniejsza terapia wykorzystywana w rehabilitacji, kosmetologii, sporcie i psychofizjologii. Głęboki relaks, magiczne doznania i uzdrawiające działanie zapewnia stan nieważkości osiągany dzięki leżeniu na powierzchni wody nasyconej wysoko stężonym roztworem leczniczych soli. Wywołuje to odczucia podobne do tych, których doświadcza dziecko w łonie matki.
Wszystko zaczęło się w latach 60-tych. XX w., kiedy neurolog dr John C. Lilly stworzył prototyp komory deprywacyjnej, czyli urządzenia odizolowującego człowieka od bodźców zewnętrznych. W latach późniejszych, jego praca stała się podstawą opracowania Terapii Ograniczonej Stymulacji Środowiskowej (ang. REST). Jej istotą jest wprowadzenie mózgu w stan theta, czyli stan głębokiego relaksu, osiągany np. podczas medytacji. Dzięki odcięciu od jakichkolwiek bodźców oddziałujących na zmysły: słuchu, wzroku, dotyku czy powonienia ciało i umysł wyciszają się, organizm usuwa hormon stresu – kortyzol, a zaczyna produkować substancje przeciwbólowe oraz tzw. hormony szczęścia.
Floating to najprostsza i najskuteczniejsza metoda wprowadzania ciała i umysłu w stan odprężenia. Nie trzeba znać skomplikowanych technik oddechowych i relaksacyjnych, wystarczy położyć ciało na wodzie i pozwolić mu przyjąć właściwą pozycję. Reszta dzieje się sama – zanika napięcie, pojawia się uczucie podobne do lewitowania. Ciało i umysł odpoczywają i regenerują się 4-5 razy szybciej niż w czasie snu.
Stan nieważkości odczuwany podczas floatingu osiągany jest dzięki zastosowaniu odpowiednich minerałów, niezbędnych dla naszego organizmu. Leżąc na powierzchni wody, ciało wchłania je poprzez skórę, czyli w najbardziej naturalny sposób, stymulując uzdrawiające procesy w organizmie.
Woda w kabinie do floatingu nasycona jest mineralnym roztworem soli Epsom i naturalnej soli z Morza Martwego. Zawarty w nich siarczan magnezu zwiększa wyporność wody i umożliwia przyjemne unoszenie się na jej powierzchni. Jedwabisty w dotyku roztwór podgrzany jest do temperatury skóry, dzięki czemu ciało „zlewa się” z wodą, roztapia w niej. Przez pierwsze minuty sesji, mózg wprowadzony zostaje w stan dezorientacji, próbuj napinać różne grupy mięśniowe. Następnie oswaja się ze środowiskiem – ciało przyjmuje naturalny dla siebie kształt, a umysł przechodzi w kolejne fazy błogiego odpoczynku.
Sesja odbywa się w specjalnej kabinie o 240 cm długości, 170 cm szerokości i 230 cm wysokości. Wymiary pomieszczenia sprawiają, że ciało może przyjąć wygodną, nieskrępowaną pozycję, nie ma również uczucia klaustrofobii.
Wodą nasycona roztworem siarczanu magnezu ma 30 cm głębokości, a jej temperatura wynosi ok. 35-36⁰C . Wnętrze kabiny oświetlone jest delikatnym światłem (tzw. gwiaździste niebo), a w tle słychać relaksującą muzykę. Seans może odbywać się także w całkowitej ciszy i ciemności – to właśnie wtedy umysł lewituje najgłębszym z możliwych stanie odprężenia.
Sesja może być przeprowadzana dla jednej lub dwóch osób dorosłych, dla dzieci z rodzicami. Najczęściej trwa 60 lub 120 minut.
O czym pamiętać przed zabiegiem?
Zdrowie i bezpieczeństwo naszych Klientów jest dla nas priorytetem. W Lewitarium korzystamy z kabin FloatRest®. Urządzenia powstają z najlepszych materiałów posiadających odpowiednie atesty, tak aby podczas sesji zapewnić maksymalny komfort.
Przy tak wysokim stężeniu soli, która jest stosowana podczas zabiegu, w wodzie nie są w stanie egzystować żadne mikroorganizmy patogenne. Mimo tego, po każdej sesji woda jest w całości kilkakrotnie filtrowana przez złoże węgla aktywnego i piasku kwarcowego, jest również poddana bieżącej dezynfekcji z wykorzystaniem: aktywnego tlenu, ozonowania oraz naświetlania nowoczesnymi lampami z promieniami UV. Zapewnia to znacznie lepszą jakość wody niż w basenach miejskich czy jacuzzi.
Do kuracji stosujemy wyłącznie krystaliczne sole o poziomie „CZDA” (czysty do analizy) lub pochodzące z naturalnych zasobów Morza Martwego.
Niezwykłą cechą floatingu jest wprowadzenie organizmu w stan głębokiej relaksacji psychicznej i fizycznej. W takich warunkach mózg zaczyna dążyć do równowagi i harmonii obu półkul – zmniejsza aktywność lewej logicznej i zwiększa aktywność prawej emocjonalnej. Stan odprężenia i uczucie świeżości utrzymują się jeszcze przez następnych kilka dni. Korzyści terapii są naprawdę nieocenione!
Czy wiesz, że regularne sesje floatingu wspomagają rehabilitację i regenerację organizmu po przebytych chorobach, pomagają także leczenie wielu schorzeń i dolegliwości? Spektrum działania terapii jest naprawdę szerokie i obejmuje np.:
Floating wykorzystywany jest w świecie sportu od lat 70. XX w. Terapia wspomaga trening, regenerację i odnowę biologiczną, pozwala kontrolować emocje. Jednym z najsłynniejszych sportowców korzystających z terapii w przygotowaniach do zawodów był Carl Lewis – 9-krotny mistrz olimpijski, 8-krotny mistrz świata w lekkiej atletyce (bieg na 100 m, skok w dal.)
Jako pierwsze, kabin floatingowych do przygotowań sportowych czy pomocy w powrocie zawodników po kontuzjach, zaczęły używać ośrodki medyczne Australian Institute of Sport oraz Milan Lab – Laboratorium klubu piłkarskiego AC Milan. Terapie floatingowe standardowo używane są przez olimpijską kadrę lekkiej atletyki Wielkiej Brytanii.
Obecnie terapie float stanowią nieodzowny element w świecie profesjonalnego sportu. Dzięki dobroczynnym zabiegom deprywacji sensorycznej, piłkarze, lekkoatleci, kolarze, siatkarze, tenisiści osiągają coraz to lepsze wyniki.